ساخت پوشه غیر قابل حذف و تغییر نام در ویندوز

تا حالا شده نیاز پیدا کنید پوشه ای بسازید که کاربر ها قادر به تغییر نام و حذف اون نباشند؟ امروز بهتون نشون میدم که چطور از یکی از محدودیت های ویندوز در این خصوص استفاده کنید.

با این آموزش همراه باشید تا بیشتر پی به قدرت Command Prompt ببرید!

یکی از محدودیت های ویندوز در هنگام ایجاد پوشه ها ، استفاده از نام پورت هایی مثل aux,con, lpt1, lpt2, lpt3 … lpt9 برای نام گذاری پوشه هاست. یعنی اگر شما پوشه جدیدی بسازید و سعی کنید یکی از این نام ها رو بهش بدید با پیام “the specified device name is invalid” مواجه میشید.

اما اگر شما پوشه ای رو با همین نام -با روشی که در ادامه میگم- ایجاد کنید نه میتونید این پوشه رو حذف کنید و نه نام اون رو تغییر بدید. خوب ویندوز فکر میکنه شما میخواید یکی از پوشه های حیاتیش رو حذف کنید و اصلا اجازه این کار رو نمیده!!!

برای ایجاد این پوشه ها Command Prompt رو اجرا کنید. برای اینکار کلیدهای Ctrl + R رو بزنید و تایپ کنید CMD؛ با زدن دکمه Enter پنجره Command Prompt باز میشه و خط فرمان آماده دریافت دستور میشه.

حالا با وارد کردن نام یکی از درایو ها – به غیر از درایو C – و زدن کلید Enter به درایو مورد نظرتون وارد بشید مثلا:

D:

حالا تایپ کنید:

MD CON

حالا بوسیله My Computer وارد درایو D بشید، میبینید که پوشه ای به اسم CON ساخته شده.

حالا تلاش کنید تا اون رو Delete کنید و یا اسمش رو عوض کنید. میبینید که عملا غیر ممکنه! البته این محدودیت شامل فایل ها و پوشه های زیر مجموعه این پوشه نمیشه.

برای حذف این پوشه باز هم Command Prompt به کمک شما میاد.

دوباره Command Prompt رو اجرا کنید، به درایو D برید و تایپ کنید:

RD CON

با مراجعه مجدد به درایو D میبینید که پوشه مورد نظر حذف شده.

نکته ۱: حتی با این روش هم درون درایوی که ویندوز نصب شده، نمیتونید این پوشه ها رو ایجاد کنید.

نکته ۲: Command Prompt نسبت به کوچکی و بزرگی دستورات حساس نیست و من فقط برای نمایش بهتر متن، دستورات رو با حروف بزرگ نوشتم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *