ساخت پکیج های خودکار نصب نرم افزار Winrar SFX

در شبکه های سطح Enterprise نصب برنامه ها همیشه یکی از چالش های بزرگ مدیران شبکه است.

حالا اگر این شبکه Domain-Base باشه و شما از ابزاری مثل SCCM استفاده کنید که خیالتون از بابت این مساله راحته، اما مشکل جاییه که شما مجبور باشید یک شبکه در سطح گسترده رو -کاری به دلایلش نداریم- بصورت Workgroup کنترل کنید.

در این حالت نصب و بروزرسانی و تغییرات نرم افزاری میتونه حسابی اعصاب خوردکن باشه.

جدا از اینکه چطور برنامه رو بدست سیستم مقصد میرسونید -از طریق ftp و یا ایمیل- نصب سفارشی و شخصی سازی تنظیمات اون برنامه، برای End-User ما که نهایت اطلاعاتش در حد استفاده از این برنامه است، یکی از وظایف اصلی مدیر شبکه است. ما باید برای جلوگیری از اشتباهات کاربری حین نصب نرم افزار مراحل نصب رو به طریقی خودکار کنیم که همه کاربران رو در شرایط یکسانی قرار بدیم.

یکی از ساده ترین و کارآمدترین روشهای Setup Package سازی که به شخصه خیلی از اون استفاده میکنم ویژگی شگفت انگیز برنامه Winrar هست به نام WinRAR self-extracting (SFX) .

خوب بریم سراغ یک مثال. شما فرض کنید ما میخواهیم چند کار بر روی کلیه ویندوزهای خودمون انجام بدیم که بصورت تیتر وار میشه:

نصب Mozilla Firefox

جلوگیری از خاموش کردن ویندوز توسط کاربرها – توسط تنظیمات Windows Registry

تغییر نام و رمز کاربر Administrator سیستم

خوب بریم سراغ انجام کار

در مرحله اول باید Batch File خودمون رو بسازیم تا بهش بگیم چه کاری برای ما انجام بده. Notepad رو باز میکنیم و شروع به تایپ میکنیم:

@echo off

c:TempMozilla.Firefox.50.0.EN.x64.exe /S

reg import c:Tempdisable-shutdown.reg

wmic useraccount where name=’Administrator’ call rename name=’IT’

net user IT @t3st

EXIT

دستور اول برای نصب فایرفاکس بصورت Silentهست. دستور دوم برای وارد کردن فایل رجیستری که در ادامه خواهیم ساخت، به رجیستری ویندوز. دستور سوم برای تغییر نام کاربر Administrator. ودستور چهارم برای اختصاص رمز عبور جدید به یوزر ادمین جدیدمون هست. فایل رو به اسم install.bat ذخیره میکنیم.

یکبار دیگه Notepad رو باز میکنیم و این متن رو وارد میکنیم.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesExplorer]
“NoClose”=dword:00000001

[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionPoliciesSystem]
“shutdownwithoutlogon”=dword:00000000

تنظیم اول برای غیر فعال کردن Shutdown و Restart توسط کاربر و دومی برای حذف آیکون Shutdown در Login Screen ویندوزه. در نهایت فایل رو به اسم  disable-shutdown.reg ذخیره میکنیم.

خوب حالا این دو فایل رو به همراه فایل نصبی موزیلا فایرفاکس -به نام Mozilla.Firefox.50.0.EN.x64.exe – رو در پوشه ای به نام Temp قرار میدیم.

حالا نوبت میرسه به برنامه winrar اگر برنامه رو ندارید از سایت خود برنامه اون رو دانلود و نصب کنید.

بر روی پوشه Temp راست کلیک کنید و گزینه Add to Archive رو بزنید. در پنجره باز شده تیک گزینه Create SFX Archive رو بزنید و بعد به تب Advanced وارد شده و گزینه SFX options رو بزنید.

در قسمت Path to extract آدرس محل استخراج بسته رو وارد میکنیم که طبق مثال ما میشه :C

به تب Setup میریم و در قسمت run after extraction آدرس C:Tempinstall.bat رو وارد میکنیم. وارد تب Modes شده و گزینه Hide all رو انتخاب میکنیم.

خوب پکیج ما آماده شد.

حالا کاربر کافیه فایل Temp.exe رو اجرا کنه.(میتونید فایل رو به هر نامی که میخواید تغییر بدید) برای چند لحظه یک صفحه CMD خالی باز میشه و بسته میشه و تمام تغییرات مورد نظر شما بدون هیچ دخالتی از سمت کاربر بر روی کامپیوتر اون اعمال میشه.

در پست های آینده در خصوص اضافه کردن Loading Counter به Batch File و مخفی کردن پنجره CMD در هنگام اجرای Batch File میپردازم.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *