مدیریت چاپگرها در ویندوز از طریق خط فرمان

اکثر کارهایی که یک ادمین شبکه میکنه باید از دید کاربر پنهان بمونه و از اونجاییکه این امر آدم رو به خلاقیت وادار میکنه، امروز مجبور شدم به آماده کردن این Batch File. کاری که قراره با این Batch File انجام بشه خیلی ساده است، اما در عین سادگی قدرت خط فرمان رو به هر کاربر ویندوزی نشون میده. فایل آماده این Batch File رو در انتهای مطلب برای دانلود در اختیارتون گذاشتم اما قبل از اون میخوام با هم قسمت های مختلف این Batch File رو بررسی کنیم.

Print-Management

سنگ بنای این Batch File دستور rundll32 printui.dll PrintUIEntry هست که مدیریت نصب و اعمال تنظیمات چاپگرها از طریق خط فرمان رو بر عهده داره. با وارد کردن این Command به تنهایی لیست کاملی از دستورات زیرمجموعه اون رو میتونید مشاهده کنید.

کارهای خیلی زیادی رو با استفاده از این دستور میتونید انجام بدید. از به اشتراک گذاری چاپگر گرفته تا حذف یک چاپگر از روی یک سیستم به صورت Remote.

در این آموزش من به ۳ تا از کارهای این Command پرداختم. نصب چاپگر، حذف چاپگر و خالی کردن حافظه چاپگرهای متصل به سیستم.

Print Management

با انتخاب گزینه ۱ در منوی اصلی Batch File، شما میتونید یک چاپگر به اشتراک گذاشته شده تحت شبکه رو بر روی سیستم نصب کنید.

توجه داشته باشید که اگر Batch File رو از طریق Run as… و یک کاربر با دسترسی کامل اجرا کنید، میتونید به راحتی برای کاربران عادی تحت Domain چاپگر نصب کنید.

تنها کاری که باید بکنید اینه که مثل مثالی که در خود Batch File نوشته شده آدرس UNC مربوط به چاپگر رو به طور کامل وارد کنید.

با انتخاب گزینه ۲ چاپگرهایی که از طریق گزینه ۱ (و یا همون چاپگرهای تحت شبکه) بر روی سیستم نصب شده اند رو حذف کنید. روش اجرا هم مثل گزینه اول هست.

با انتخاب گزینه سوم چاپگرهایی که بصورت Local و مستقیما بر روی یک سیستم نصب شده اند رو میتونید حذف کنید. کافیه اسم کامل چاپگر (و یا اسمی که چاپگر در ویندوز شناسایی شده) رو تایپ کنید.

گزینه ۴ روش کار متفاوتی داره، این مورد که خیلی توی سیستم ها -به دلایل مختلف- ایجاد میشه، کاری به دستور rundll32 printui.dll PrintUIEntry نداره. در واقع با ترکیب ۲ دستور ساده، Print Job هایی که انجام نشده اند و در نوبت چاپ گیر کرده اند رو حذف می کنیم. ابتدا سرویس Spooler ویندوز رو متوقف می کنیم، فایل های مربوط به Print Queues رو حذف می کنیم و دوباره سرویس Spooler رو اجرا می کنیم.

دانلود Batch File

شما هم اگر تجربه ای در زمینه استفاده از خط فرمان ویندوز برای مدیریت چاپگرها دارید حتما با من در میون بگذارید.

و در آخر هم اگر این مطلب به نظرتون جالب بود، اون رو در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

موفق باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *