نیازمندی های سیستمی SCCM 2012 R2

یکی از قوی ترین برنامه های مدیریت و مانیتور شبکه، مجموعه نرم افزاری Microsoft Sytem Center است. از آن جا که آموزش فارسی این مجموعه ارزشمند وجود ندارد؛ ما در Alt+Tab بر آن شدیم تا با برگزاری یک دوره آموزشی آنلاین و رایگان، نصب و راه اندازی این مجموعه را طی چند هفته به شما آموزش دهیم. با ما برای اطلاع از جزئیات بیشتر در رابطه با این دوره همراه شوید.

برای معرفی System Center ، بهترین تعریف را خود Microsoft ارائه کرده است:

“یک راه حل ساده، متمرکز و مقرون به صرفه، جهت مدیریت یکپارچه سیستم ها در سطوح مختلف شبکه؛ از شبکه های درون سازمانی گرفته تا مراکز داده و حتی مدیریت Windows Azure”

این مجموعه نرم افزاری قابلیت های بسیاری در متمرکز سازی مدیریت سرورها و کلاینت ها در تمام شبکه های سطح Enterprise مبتنی بر سرورهای Microsoft دارد؛ قابلیت هایی مثل نصب برنامه ها، به روز رسانی سیستم عامل ها، نصب ویندوز از راه دور بر روی کلاینت ها، تولید گزارشات مختلف از سیستم ها ، مانیتورینگ سخت افزار، سرویس ها و کاربران، مدیریت متمرکز ماشین های مجازی و …

می توان ادعا کرد مجموعه ابزارهای System Center به صورت متمرکز در قالب چند برنامه مجزا اما مکمل، نیازهای روزمره ادمین های شبکه را برطرف می کند.

کاربردی ترین بخش این مجموعه عظیم، نرم افزار Configuration Manager است که در این سری آموزشی به آن خواهیم پرداخت و از این پس با نام اختصاری SCCM از آن یاد می کنیم.

SCCM

توجه مهم : از آن جایی که در Alt+Tab معتقدیم دلیل نامفهوم و غیرکاربردی بودن بسیاری از کتب فارسی مربوط به علوم کامپیوتر موجود در بازار، ترجمه واژگان تخصصی است؛ کلمات تخصصی را (جز در صورت لزوم) به همان زیان انگلیسی استفاده می کنیم؛ چرا که برنامه به زبان انگلیسی نوشته شده و ما به عنوان متخصص این نرم افزار، برای استفاده از آن، چاره ای جز دانستن کلمات به کار برده شده نداریم.

بررسی ساختار SCCM 2012 R2

قبل از نصب SCCM لازم است که یک شمای کلی از SCCM Site and System Roles و چگونگی نصب آن ها داشته باشیم. درک مسائل پیرامون Site و System Role ها بسیار مهم است چرا که در اغلب اوقات، فراهم کردن پیش نیازهای سخت افزاری و نرم افزاری مورد نیاز SCCM نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

۱) Central Administration Site – این نوع سایت، توانایی پشتیبانی از ۲۵ عدد Child Primary Site را دارد. هنگامی که یک نسخه Central Administration Site را به همراه یکی از نسخه های Enterprise یا Datacenter نرم افزار SQL Server نصب می کنیم، این ترکیب قادر به پشتیبانی از نهایتا ۴۰۰ هزار Device می باشد. پس تنها در صورتی که در سازمانی با بیش از ۱۰۰ هزار کاربر باشیم از این نوع سایت استفاده می کنیم.

۲) Primary Site – هر Primary Site از ۲۵۰ سایت ثانویه و تا ۱۰۰ هزار کلاینت را پشتیبانی می کند.

۳) Secondary Site – یک Secondary Site نهایتا تا ۵ هزار کلاینت را پشتیبانی می کند. توجه داشته باشید که برای این دسته از سایت ها، SQL Server باید بر روی کامپیوتر Site Server نصب شود. پس در شبکه هایی با تعداد کلاینت کمتر از ۵۰۰ عدد، به جای نصب یک سایت ثانویه از Distribution Point استفاده می کنیم.

۴) Management Point – هر Primary Site می تواند تا ۱۰ عدد Management Point و هر Primary Site Management Point می تواند از ۲۵ هزار کلاینت پشتیبانی کند. لازم به ذکر است که هر Secondary Site از یک Management Point پشتیبانی می کند که حتما باید بر روی کامپیوتر Site Server نصب شود.

۵) Distribution Point – در SCCM 2012 R2 هر Primary/Secondary Site تا  ۲۵۰ عدد Distribution Point و هر Distribution Point  تا حدود ۴ هزار کلاینت را مورد پشتیبانی قرار می دهد. هر Primary Site به صورت ترکیبی، حداکثر تا ۵ هزار Distribution Point را پشتیبانی می کند. این حداکثر شامل همه Distribution Point های Primary Site و همه Distribution Point های متعلق به Secondary Site های زیرمجموعه Primary Site می شود. هر Primary و Secondary Site حداکثر تا ۲ هزار Additional Distribution Points پیکربندی شده به عنوان Pull-Distribution Point را پشتیبانی می کنند. برای مثال، یک Primary Site ، هنگامی که ۲ هزار عدد از Distribution Point های تحت مدیریت اش به عنوان Pull-Distribution Point پیکربندی شده باشند ، از ۲۲۵۰ Distribution Point پشتیبانی می کند.

۶) Software Update Point – یک Software Update Point نصب شده بر روی Site Server توانایی پشتیبانی از ۲۵ هزار کلاینت را دارد.

۷) Fallback Status Point – هر Fallback Status Point توانایی پشتیبانی از ۱۰۰ هزار کلاینت را دارد.

روش های Upgrade کردن SCCM

اگر قصد ارتقاء نسخه Configuration Manager قدیمی تر به نسخه ۲۰۱۲ R2 را داشته باشیم، توجه به چند نکته ضروری است.

۱) ارتقاء از نسخه های بتا SCCM 2012 R2 – اگر نسخه بتای SCCM 2012 R2 را نصب کرده باشیم، قبل از نصب SCCM 2012 R2 باید آن نسخه را Uninstall کنیم. پیشنهاد می کنیم قبل از نصب SCCM 2012 R2 ، سیستم عامل را نیز مجددا نصب کنید.

۲) ارتقاء از Configuration Manager 2012 (بدون سرویس پک یا با SP1)

می توانیم SCCM نسخه ۲۰۱۲ SP1 را به نسخه ۲۰۱۲ R2 ارتقاء دهیم؛ برای این Upgrade به آخرین cumulative update نیاز نیست؛ اما برای ارتقا SCCM 2012 بدون سرویس پک به نسخه ۲۰۱۲ R2 ، ابتدا باید Service Pack 1 را دانلود و نصب کنیم سپس اقدام به Upgrade نماییم.

۳) ارتقاء از Configuration Manager 2007

SCCM 2012 R2 ارتقاء مستقیم از Configuration Manager 2007 را پشتیبانی نمی کند، اما از روش نصب بصورت Side-By-Side هر دو نرم افزار پشتیبانی می کند. در این سناریو ما می توانیم از SCCM 2012 R2 برای ایجاد Migration Jobs جهت مهاجرت دادن آبجکت ها و محتواها از Configuartion Manager 2007 به SCCM 2012 R2 استفاده نماییم.

پیش نیازهای نصب SCCM 2012 R2

برای پیشگیری از بروز خطا در زمان نصب و یا کار کردن با SCCM اگر نسخه ای از آن بر روی سیستم نصب هست حتما باید Uninstall کنیم. توصیه Microsoft این هست که ویندوز رو هم پاک و مجددا نصب کنیم.

نیازمندی های سخت افزاری برای راه اندازی Site System :

برای اجرای این برنامه نیاز به سخت افزار قوی داریم؛ (مسلماً هر چقدر قوی تر بهتر!!!) اما بنا بر گفته Microsoft حداقل نیازمندی های سخت افزاری به شرح زیر است:

پردازنده – AMD Opteron, AMD Athlon 64, Intel Xeon with Intel EM64T support, Intel Pentium IV with EM64T support.

حداقل سرعت پردازنده مورد نیاز ۱٫۴ GHz است.

حافظه – حداقل به ۲ گیگابایت RAM نیاز است.

فضای مورد نیاز  – حداقل به ۵۰ گیگابایت فضای هارد دیسک نیاز است.

سیستم عامل های مورد پشتیبانی:

سیستم عامل های مورد پشتیبانی جهت نصب کلاینت  SCCM 2012 R2

۱) Windows XP Professional SP3 (x86), Windows XP Professional for 64-bit Systems (SP2).

۲) Windows XP Tablet PC (SP3) (x86).

۳) Windows Vista Business Edition (SP2), Enterprise Edition (SP2),Ultimate Edition (SP2) – (x86 and x64).

۴) Windows ۷ Professional (with no service pack, or with SP1), Enterprise Editions (with no service pack, or with SP1),Ultimate Editions (with no service pack, or with SP1) – (x86 and x64).

۵) Windows 8, 8.1 Pro and Enterprise – (x86 and x64).

۶) Windows Server ۲۰۰۳, Windows Server ۲۰۰۳ R2 SP2 Standard Edition (SP2), Enterprise Edition (SP2), Datacenter Edition1 (SP2) – (x86 and x64).

۷) Windows Storage Server 2003 R2 SP2 – (x86 and x64).

۸) Windows Server ۲۰۰۸ Standard Edition (SP2), Enterprise Edition (SP2), Datacenter Edition (SP2) – (x86 and x64).

۹) Windows Storage Server ۲۰۰۸ R2 Workgroup, Standard, Enterprise – (x64).

۱۰) Windows Server ۲۰۰۸ R2 Standard Edition (with no service pack, or with SP1), Enterprise Edition (with no service pack, or with SP1),Datacenter Edition (with no service pack, or with SP1) – (x64)

۱۱) Windows Server ۲۰۰۸ (SP2) Server Core,Windows Server ۲۰۰۸ R2 Server Core(no service pack, or with SP1),Windows Server ۲۰۱۲ R2 Server Core,Windows Server ۲۰۱۲ R2 Server Core – (x64).

۱۲) Windows Server ۲۰۱۲ Standard and Datacenter, Windows Server ۲۰۱۲ R2 Standard and Datacenter – (x64).

۱۳) Red Hat Enterprise Linux – Version 4 x86,Version 4 x64,Version 5 x86,Version 5 x64,Version 6 x86,Version 6 x64.

۱۴) CentOS – Version 5 x86,Version 5 x64,Version 6 x86,Version 6 x64.

۱۵) Mac OS X 10.6 (Snow Leopard), Mac OS X 10.7 (Lion), Mac OS X 10.8 (Mountain Lion).

َActive Directory Domain های قابل پشتیبانی

domain functional level های قابل پشتیبانی توسط SCCM 2012 R2 از Windows 2000 تا ۲۰۱۲ R2 می باشد.

لازم به ذکر است که SCCM از تغییر نام دامنه و یا تغییر Computer Name سیستمی که SCCM Site System بر روی آن نصب شده، پشتیبانی نمی کند. بنابراین حتما قبل از نصب تغییرات مورد نظرتان را اعمال نمایید.

سیستم عامل مورد نیاز جهت نصب کنسول SCCM 20212 R2

می توان کنسول SCCM را به صورت جداگانه و بر روی یک سیستم دیگر نصب کرد.

لیست سیستم عامل های قابل پشتیبانی به همراه حداقل نسخه NET Framework. مورد نیاز، به شرح زیر است:

۱) Windows XP Professional (SP3), Windows Vista Business Edition (SP2), Enterprise Edition (SP2), Ultimate Edition (SP2) – (x86 and x64) with minimum .NET Framework ۴٫

۲) Windows ۷ Professional, Enterprise, Ultimate – (with no service pack, or with SP1) – (x86 and x64) with minimum .NET Framework ۴٫

۳) Windows ۸, ۸٫۱ Pro and Enterprise – (x86 and x64) with minimum .NET Framework ۴٫۵

۴) Windows Server ۲۰۰۸ Standard Edition (SP2),Enterprise Edition (SP2),Datacenter Edition (SP2) – (x86 and x64) with minimum .NET Framework ۴٫

۵) Windows Server ۲۰۰۸ R2 Standard Edition, Enterprise Edition, Datacenter Edition (with no service pack, or with SP1) – (x64) with minimum .NET Framework ۴٫

۶) Windows Server ۲۰۱۲, ۲۰۱۲ R2 (Standard Edition and Datacenter Edition) – (x64) with minimum .NET Framework ۴٫۵٫

برای شروع  یادگیری این دوره آموزشی به کمک Alt+Tab نیاز به ۳ سیستم به شرح زیر است:

– یک عدد Windows 7 به عنوان کلاینت.

– یک عدد Windows Server 2012 R2 به عنوان Domain Controller (رول های AD, DNS, DHCP را بر روی آن نصب کنید)؛

– یک عدد Windows Server 2012 R2 به عنوان SCCM Server و SQL Server؛

تنظیمات مربوط به Configure this local server در Server Manager را بر روی هر دو ویندوز سرور انجام دهید.

اگر از Firewall استفاده نمی کنید Firewall هر ۳ ویندوز رو خاموش کنید.

می توانید ۲ ویدنوی پایین را درباره نحوه نصب Windows Server 2012R2 + نصب رول های AD+ DHCP + DNS مشاهده کنید. (بدون صدا)

ادامه دارد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *