معرفی کتاب : دژ دیجیتالی

دژ دیجیتالی (نام اصلی کتاب : Digital Fortress ) کتاب جذابیِ که به نظر من، همه ی علاقمندان به رمزنگاری و‌ Security از خوندنش لذت میبرن … داستان در سازمان آژانس امنیت ملی آمریکا NSA که یه سازمان مخفی برای شنود تمامی اطلاعات رد و بدل شده است (و البته با هدف جلوگیری از عملیات های تروریستی و …!!! )  اتفاق میوفته و پیچیدگی ها و سورپرایزهای هیجان انگیز و همیشگی داستان های Dan Brown رو هم داره …

این اولین کتاب این نویسنده ی آمریکایی هست که در سال ۱۹۹۸ میلادی چاپ شده … کتاب قدیمیِ و البته که نقدهایی به لحاظ اصول رمزنگاری هم بهش وارد هست … اما این اشکالات به نظر من از جذابیت کتاب کم نمی کنه ! در سایت Goodreads این کتاب امتیاز ۳٫۶ از ۵ را داره که امتیاز قابل قبولی هست . من این کتاب رو با ترجمه ی حسن زیادلو خوندم که ترجمه ی نسبتا روانی بود.

جمله ی محبوب من توی کتاب این جمله بود :
« همه چیز شدنی است … غیرممکن فقط کمی بیشتر طول میکشه … »

قسمتی از کتاب :
سوزان دفعتاً از تصور ماجراهای ممکن، احساس ناخوشایندی کرد. تانکادو کلید رمز را به بالاترین پیشنهاد مزایده می داد و آن وقت آن شرکت می توانست رمز فایل دژ دیجیتالی را باز نماید و آن وقت احتمالاً آن الگوریتم را بر روی یک تراشه غیرقابل کپی برداری و تقلب پیاده کرده و در عرض پنج سال هر کامپیوتری تراشه دژ دیجیتالی را در خود نصب کرده دارد. هیچ تولید کننده و سازنده ای حتی فکرش را هم نمی کرد که دست به کار ابداع تراشه های کشف رمز بنماید زیرا الگوریتم های معمولی کشف رمز آن ها، سرانجام کهنه و قدیمی می شدند ولی دژ دیجیتالی هرگز کهنه و قدیمی نمی شد.
یک استاندارد جدید برای رمزنگاری دیجیتالی. از هم اکنون تا همیشه. یک کد نشکستنی. برای بانکداران، ورشکستگان و جاسوس ها.
یک دنیا … یک الگوریتم!!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *